„Czas na KWALIFIKACJE”

Doradztwo zawodowe

W ramach Projektu dla każdego Uczestnika przewidziano udział w zajęciach z zakresu poradnictwa zawodowego, w tym:

a) grupowego doradztwa zawodowego (zajęcia realizowane od 23.02.2022 do 15.03.2022) w wymiarze 6 godzin dla grupy

Zajęcia prowadzone przez doradcę zawodowego w trakcie, których Uczestnicy Projektu zdobywali/ poszerzali  wiedzę, z zakresu rynku pracy tj. profesjonalnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej, poszukiwania pracy na lokalnym i europejskim rynku pracy. Celem zajęć było również uświadomienie Uczestnikom ich mocnych i słabych stron niezbędnych przy planowaniu kariery zawodowej i kształtowanie postaw przedsiębiorczych.

b) indywidualnego doradztwa zawodowego (zajęcia realizowane od 10.01.2022 do 09.05.2022) w wymiarze 5 godzin dla każdego Uczestnika

Indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, obejmowały  między innymi prowadzenie rozmów z Uczestnikami Projektu, rozwiązywanie testów, wypełnianie ćwiczeń związanych z poznaniem zasobów, jakimi dysponuje każdy Uczestnik. Uczniowie dowiedzieli się także o różnych ścieżkach dalszej edukacji, o potrzebach współczesnego rynku pracy. Dzięki indywidualnym spotkaniom każdy uczeń mógł poznać ewentualne kierunki swojego przyszłego rozwoju zawodowego.

Kurs  spawania spoin pachwinowych w osłonie gazów metodą TIG 141-8

Kurs realizowano od 1 marca do 17 maja 2022 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica w Koszalinie.

Uczestniczyło w nim 12 uczniów Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 w Zespole Szkół na 8 w Koszalinie, młodocianych pracowników z grupy zawodów elektryczno-mechanicznych i stolarskich.

Celem szkolenia było praktyczne i teoretyczne przygotowanie uczestników do wykonywania zawodu spawacza metodą TIG 141-8 w oparciu o wytyczne Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ – Instytut Spawalnictwa w Gliwicach: W-19/IS-03.

Kurs obejmował 111 jednostek lekcyjnych, w tym 80 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia odbywały się w formie bloków lekcyjnych wg harmonogramu od poniedziałku do piątku

Egzaminy końcowe odbyły się 17 maja 2022. Egzamin teoretyczny miał formę testu. Na egzaminie praktycznym zadaniem uczestników było wykonanie próbek. Wszyscy uczestnicy otrzymali z egzaminu pozytywne oceny i kończyli kurs. Wystawiono im zaświadczenia o ukończeniu kursu, suplementy oraz dokumenty Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach –  Świadectwa Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza, a także książeczki spawacza, które upoważniają do pracy w zawodzie spawacza w zakresie uzyskanych uprawnień.

 

Kurs barman-barista

W okresie od 31 stycznia do 4 lutego 2022 roku, 20 uczniów branżowej szkoły I stopnia kształcących się w zawodach z branży handlowo-spożywczej wzięło udział w kursie barmana- baristy.

Kurs zorganizowano w ramach realizacji projektu „Czas na KWALIFIKACJE”  współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Priorytetu VIII Edukacja, Działanie 8.8 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia w ramach strategii ZIT dla KKBOF

40-godzinne szkolenie barmanów-baristów przeprowadziła Trójmiejska Szkoła Barmanów z Gdyni. Uczestnicy kursu nabyli wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. podstaw technologii i towaroznawstwa napojów, organizacji baru, technik miksowania, technik mieszania napojów zimnych i gorących, prawidłowej obsługi ekspresu ciśnieniowego i kultury espresso.

Tematyka kursu wykraczała poza program nauczania w zawodzie, a zajęcia prowadzone były w formie warsztatów z uwzględnieniem elementów wykładu, co pozwoliło na zdobycie kwalifikacji barmana i konkretnych umiejętności baristy. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty wydane przez Stowarzyszenie Polskich Barmanów oraz stosowne zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu.