„Moją perspektywą – KWALIFIKACJE!” realizacja projektu

Doradztwo zawodowe

W ramach Projektu dla każdego Uczestnika przewidziano udział w zajęciach z zakresu poradnictwa zawodowego, w tym:

a) grupowego doradztwa zawodowego (zajęcia realizowane od 20.10.2021 do 14.12.2021) w wymiarze 6 godzin dla grupy

Zajęcia prowadzone przez doradcę zawodowego w trakcie, których Uczestnicy Projektu zdobywali/ poszerzali  wiedzę, z zakresu rynku pracy tj. profesjonalnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej, poszukiwania pracy na lokalnym i europejskim rynku pracy. Celem zajęć było również uświadomienie Uczestnikom ich mocnych i słabych stron niezbędnych przy planowaniu kariery zawodowej i kształtowanie postaw przedsiębiorczych.

b) indywidualnego doradztwa zawodowego (zajęcia realizowane od 18.10.2021 do 25.04.2022) w wymiarze 5 godzin dla każdego Uczestnika

Indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, obejmowały  między innymi prowadzenie rozmów z Uczestnikami Projektu, rozwiązywanie testów, wypełnianie ćwiczeń związanych z poznaniem zasobów, jakimi dysponuje każdy Uczestnik. Uczniowie dowiedzieli się także o różnych ścieżkach dalszej edukacji, o potrzebach współczesnego rynku pracy. Dzięki indywidualnym spotkaniom każdy uczeń mógł poznać ewentualne kierunki swojego przyszłego rozwoju zawodowego.

Szkolenie z zakresu zdobienia tortów i ciast oraz systemu strzyżeń i techniki koloryzacji

W ramach realizacji projektu „Moją perspektywą – KWALIFIKACJE!” uczniowie technikum technologii żywności i usług fryzjerskich uczestniczyli w szkoleniach z zakresu zdobienia tortów i ciast oraz systemu strzyżeń i techniki koloryzacji.

Dwudziestu najlepszych adeptów wybranych z klas IIIa TZ i III TZ  brało udział w 24-godzinnych warsztatach szkoleniowych zwiększających dostęp młodzieży do nowoczesnych technik i technologii w zawodzie, mających na celu poszerzenie wiedzy i nabycie nowych umiejętności praktycznych.

Warsztaty z zakresu zdobienia tortów i ciast trwały od 14 do 16 marca 2022 roku. Szkolenie zorganizowała firma Carving-Gniech Sylwii Kruszyńskiej z Wejherowa. Uczniowie poznali zasady zdobnictwa ciast, tortów oraz mini deserów. Nauczyli się jak wykorzystać  w dekoracji barwniki, owoce kandyzowane, brokat, złoto, czy papier jadalny. Samodzielnie piekli bazy pod dekoracje, a następnie wykonywali kremy maślane, ganache, masy cukrowe i lukry królewskie.

Szkolenie z zakresu systemu strzyżeń i techniki koloryzacji przeprowadziła Akademia Fryzjerska Joanny Zaremby-Wanczura z Bydgoszczy. W dniach od 4 do 6 kwietnia młodzi fryzjerzy poznali czym jest konstelacja barwy, nasycenie koloru. Kreowali przestrzenne formy we fryzjerstwie damskim z uwzględnieniem harmonijnych sekcji i kątów strzyżenia, łączyli poszczególne pasma w tworzeniu fryzur długich i półdługich, poznali najnowsze techniki cieniowania, wcinania się oraz pikowania i techniki wykończeniowe przy strzyżeniu. Pracowali z dysproporcją widzialną i niewidzialną, a także trenowali umiejętność „czytania” fryzury ze zdjęcia.

Organizatorzy warsztatów zapewnili uczestnikom środki i materiały dydaktyczne oraz materiały szkoleniowe.

Szkolenia pozwoliły naszym uczniom poszerzyć kompetencje zawodowe. Młodzież doceniła stworzoną przez projekt szansę pobierania nauki od najlepszych. Fachowa kadra szkoleniowa gwarantowała wysoki poziom nauczania oraz merytoryczny nadzór i życzliwą pomoc podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń objętych programami szkoleń.

W ramach realizacji projektu sfinansowano każdemu uczestnikowi szkoleń koszty transportu, noclegu i wyżywienia.

Kurs barman – barista

W okresie od 6 do 10 grudnia 2021 roku 10 uczniów technikum kształcących się w zawodzie technik technologii żywności i 10 uczniów kształcących się w zawodzie technik usług fryzjerskich wzięło udział w kursie barmana- baristy. Kurs zorganizowano w ramach realizacji projektu „Moją perspektywą – KWALIFIKACJE!”  współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Priorytetu VIII Edukacja, Działanie 8.6 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego.

40-godzinne szkolenie barmanów-baristów przeprowadziła Trójmiejska Szkoła Barmanów z Gdyni. Uczestnicy kursu nabyli wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. podstaw technologii i towaroznawstwa napojów, organizacji baru, technik miksowania, technik mieszania napojów zimnych i gorących, prawidłowej obsługi ekspresu ciśnieniowego i kultury espresso.

Tematyka kursu wykraczała poza program nauczania w zawodzie, a zajęcia prowadzone były w formie warsztatów z uwzględnieniem elementów wykładu, co pozwoliło na zdobycie kwalifikacji barmana i konkretnych umiejętności baristy. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty wydane przez Stowarzyszenie Polskich Barmanów oraz stosowne zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu.