Realizacja Projektu „Czas na KWALIFIKACJE” w latach szkolnych 2021-2023

„Czas na KWALIFIKACJE”

Z końcem wiosny 2023 roku zakończyliśmy, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Osi Priorytetowej VIII Edukacja, Działanie 8.8, realizację Projektu „Czas na KWALIFIKACJE”.
Dla 48 uczniów Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 w Koszalinie przygotowaliśmy dwa programy rozwoju kształcenia zawodowego. Pierwszy dla 30 uczniów kształcących się w zawodach z branży handlowo-spożywczej, drugi dla 16 uczniów kształcących się w grupie zawodów elektryczno-mechanicznych i stolarskich.

Doradztwo zawodowe

W ramach Projektu dla każdego Uczestnika przewidziano udział w zajęciach z zakresu poradnictwa zawodowego, w tym:

1. a) grupowego doradztwa zawodowego w wymiarze 6 godzin dla grupy

Zajęcia prowadzone przez doradcę zawodowego w trakcie, których Uczestnicy Projektu zdobyli lub poszerzali  wiedzę, z zakresu rynku pracy tj. profesjonalnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej, poszukiwania pracy na lokalnym i europejskim rynku pracy. Celem zajęć było również uświadomienie Uczestnikom ich mocnych i słabych stron niezbędnych przy planowaniu kariery zawodowej i kształtowanie postaw przedsiębiorczych.

1. b) indywidualnego doradztwa zawodowego w wymiarze 5 godzin dla każdego Uczestnika

Indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, obejmowały  między innymi prowadzenie rozmów z Uczestnikami Projektu, rozwiązywanie testów, wypełnianie ćwiczeń związanych z poznaniem zasobów, jakimi dysponuje każdy Uczestnik. Uczniowie dowiedzieli się także o różnych ścieżkach dalszej edukacji, o potrzebach współczesnego rynku pracy. Dzięki indywidualnym spotkaniom każdy uczeń mógł poznać ewentualne kierunki swojego przyszłego rozwoju zawodowego.

Kursy barman-baristy

30 uczniów kształcących się w zawodach z branży handlowo-spożywczej wzięło udział w kursach barmana- baristy.

40-godzinne szkolenia barmanów-baristów przeprowadziła Trójmiejska Szkoła Barmanów z Gdyni. Uczestnicy kursu nabyli wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. podstaw technologii i towaroznawstwa napojów, organizacji baru, technik miksowania, technik mieszania napojów zimnych i gorących, prawidłowej obsługi ekspresu ciśnieniowego i kultury espresso.

Tematyka kursu wykraczała poza program nauczania w zawodzie, a zajęcia prowadzone były w formie warsztatów z uwzględnieniem elementów wykładu, co pozwoliło na zdobycie kwalifikacji barmana i konkretnych umiejętności baristy. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali dokumenty potwierdzające nabycie kwalifikacji Barmana Level A – wydane przez instytucje certyfikujące oraz stosowne zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu.

Kursy spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG 141-8

Kursy zorganizowało i przeprowadziło Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica w Koszalinie.

W zajęciach uczestniczyło 16 uczniów, młodocianych pracowników z grupy zawodów elektryczno-mechanicznych i stolarskich.

Kurs obejmował 150 jednostek lekcyjnych, w tym 80 godzin zajęć praktycznych. Zajęcia odbywały się w formie bloków lekcyjnych wg harmonogramu od poniedziałku do piątku. Celem kursu było teoretyczne i praktyczne przygotowanie jego uczestników do egzaminów końcowych pozwalających uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza metodą TIG 141-8, w oparciu o wytyczne Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, Centrum Spawalnictwa w Gliwicach.

Egzamin teoretyczny miał formę testu. Na egzaminie praktycznym zadaniem uczestników było wykonanie próbek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pozytywne oceny z egzaminu i kończyli kurs. Potwierdzeniem uzyskanych uprawnień do wykonywania zawodu spawacza są zaświadczenia o ukończeniu kursu oraz suplementy i dokumenty z Centrum Spawalnictwa w Gliwicach – Świadectwa Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza oraz książeczki spawacza.

Kurs spawania metodą TIG 141-8 dał naszym uczniom możliwość zdobycia nowych, praktycznych i cenionych na rynku pracy kwalifikacji.