Gala jubileuszowa 65 lecia szkoły – 24 marca 2023 godzina 11:00

„Szkoła jest naszym paszportem na przyszłość,

ponieważ jutro należy do tych,

którzy przygotowują się do stawienia temu czoła.”

Jubileusz Zespołu Szkół nr 8 im. Tadeusza Kościuszki, choć przywołuje wspomnienia minionych lat szkolnych, to przede wszystkim zachęca do zjedzenia urodzinowego tortu. Zapytacie dlaczego? Tort to symbol święta, marzeń o zasobnym i szczęśliwym życiu. Jest delikatny, kremowy, uwodzi smakiem i składa się z kilku warstw.

Taka jest nasza szkoła, inna niż wszystkie, a właściwie jej kadra pedagogiczna, która nigdy nie bała się wyzwań, do dziś pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość i stoi na straży wartości. Tacy są jej wychowankowie, którzy opuścili i nadal opuszczają nasze mury.

Przez 65 lat szkoła zmieniła się wizualnie, nie ma już szarej elewacji, dawnych mebli, pomocy dydaktycznych, jest za to dziennik elektroniczny, komputery, nowoczesne pracownie do nauki zawodu. Pozostała jednak niezmiennie otwarta, tolerancyjna i zaangażowana.

Dzisiejszy dzień przypomina, że Morska to miejsce poszanowania dla tradycji i przeszłości.

Jednak  szkoła to nie tylko budynek, to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, którzy się wspierają, mogą zainspirować, obudzić ciekawość i zmotywować do wspólnego działania. Nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością łączącą  pokolenia uczniów i ich rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy oddali jej swoje umiejętności, entuzjazm i serce.

My wiemy, że  duszą szkoły jest nauczyciel i wychowawca, wsparciem – rodzice,  najważniejszy jest uczeń, ale triumfem– absolwenci.

Niejednokrotnie napawali nas dumą i poczuciem, że choć w maleńkiej części mamy w ich sukcesach swój udział. Wśród absolwentów naszej szkoły jest wielu zwyczajnych ludzi, choć niezwykłych dzięki swym umiejętnościom i pasjom, którzy nie liczyli dni, ale sprawiali, by dni się liczyły.

Niezmiennie jednak nadal najważniejszy jest młody człowiek, który  wkracza w mury Morskiej. Staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd. Dajemy uczniom możliwość zaprezentowania talentów i zainteresowań, a także sprawdzenia się w różnorodnych konkursach zawodowych. Pragniemy, by tak jak szkoła, łączył naukę z pracą, a swoim  mottem uczynił słowa jednego z najwybitniejszych polskich artystów Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny. Dajemy nadzieję na sukces, ale przede wszystkim na  satysfakcję i radość.

Chcielibyśmy, również w przyszłości,  móc Naszą Szkołę wciąż widzieć – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe. A o jej sile i wielkości niech świadczą postawy naszych wychowanków.